Two Hours Away Istanbul, an Ecological Education Center in the Heart of the Nature

 In General

What if there was a place designed for corporate training, so that it is close to the city but also away from the city center, so inspiring, instructive and nourishing the soul at the same time… We had heard about Narköy before, we started to experience it after we started working with it and we have not yet meet anyone who has come here and not admired.

Imagine an education center that the fruits and vegetables that you eat there come from the ancestry seeds, which are grown by 100% ecological processes. Water for the shower is obtained from the rain, the training courses are inspired by nature. An education system that combines the knowledge of the 21st century with thousands of years of wisdom coming from nature is offered. Nardane Kuşcu, known as Nar Anne, adds ecological life experience; Ozan Kuşcu adds visionary training methods of Nar Training and Consultancy. Personal and professional development is felt with learning modules supported by highly effective experiential learning, experiencing this development in the middle of nature gives you peace.

Located in Kandıra in Kocaeli, 2 hours away from Istanbul, Narköy has indoor and outdoor classrooms/meeting halls and a restaurant that offers organic food that 80% of its ingredients produced at the farm. This makes Narköy a unique option for corporate meetings. Being in Narköy surrounded by forests, instead of being stuck in traffic, is relieving your tiredness after a meeting.

Narköy is a very special place with an educational approach that believes that we have a lot to learn from nature and saves learning from the limited world of books and presentations. By being the only ecological training center, it is unique! I recommend you to try Narköy for the most enjoyable training sessions and meetings.

 

İSTANBUL’A İKİ SAAT MESAFEDE,

DOĞANIN KALBİNDE EKOLOJİK BİR EĞİTİM MERKEZİ

Şirket eğitimleri için tasarlanmış öyle bir yer olsa ki şehre yakın ama şehirden uzak, keyifli bir o kadar da ilham verici, öğretici ve aynı zamanda ruhu besleyici… Narköy’ü daha önceden duymuştuk, çalışmaya başladıktan sonra deneyimlemeye başladık ve buraya gelip de hayran kalmayan henüz görmedik.

Öyle bir eğitim merkezi hayal edin ki yediğiniz meyve ve sebzeler %100 ekolojik süreçlerle büyütülen atalık tohumlarından geliyor. Duş aldığınız su yağmurdan elde ediliyor, eğitimler doğadan ilhamla tasarlanıyor. 21. yüzyılın bilgisini, doğadan alınmış binlerce yıllık bilgelikle birleştiren bir eğitim sistemi sunuluyor. Nar Anne olarak bilinen Nardane Kuşcu ekolojik yaşam tecrübesini katıyor; Ozan Kuşcu, Nar Eğitim ve Danışmanlık’ın vizyoner eğitimlerini… Etkinliği yüksek deneyimsel öğrenme ile desteklenen eğitim modülleri ile kişisel ve profesyonel gelişim hissediliyor, bu gelişimi doğanın içinde yaşıyor olmak ise ayrıca huzur veriyor.

İstanbul’a 2 saat mesafede Kocaeli’nin Kandıra bölgesinde yer alan Narköy’ün açık ve kapalı derslik/toplantı salonları ve malzemelerinin %80’i çiftlikte üretilen organik yemekler sunan restaurantı var. Bu da Narköy’ü şirket toplantıları için de eşsiz bir seçenek haline getiriyor. Toplantı sonrası şehir trafiğinde olmak yerine ormanlarla çevrili Narköy’de olmak günün yorgunluğunu alıyor.

Narköy, doğadan öğrenecek çok şeyimiz olduğuna inanan bir eğitim yaklaşımı ile öğrenmeyi, kitapların ve sunumların sınırlı dünyasından kurtarmasıyla çok özel bir yer. Tek ekolojik eğitim merkezi oluşuyla ise eşsiz! En keyifli eğitimler ve toplantılar için Narköy’ü denemenizi öneririm.

Leave a Comment