The Joys of Producing Global Projects in Turkey…

 In General

 

We’ve started working with Prometeon, the company that produces and commercializes Pirelli branded industrial tyres, for the first time this year. Our first project has been the design of the interface of the local intranet. We have wanted to address the project, which was intended for creating a page design, with a more detailed approach. We have seen this as a communication opportunity to increase employees’ motivation and to facilitate the communication within the firm. In my opinion, the real differentiation starts here.

Firstly, we have completed the analysis of two existing sites and we have determined the new sitemap based on the frequency of occurrence of applications. Then, we have created new dynamics and content with an in-house workshop. We have designed the website along with the new generation design trends and the story we have created. After arousing curiosity with the launch story, we have launched the website. After 2-3 weeks, a team from the global office has come to meet us and let us know that the project on which we worked for a long time has become the global best practice. Once more, we have seen that the work gets somewhere, being noticed by people when people are attentive to the work more than they are expected to. Then, we have also had the chance to put the project into practice in global scale.

Once again, I’d like to thank to the whole Prometeon team under the leadership of HR Director Alper Tokalp, IT Director Remzi Ejderoğlu and IT Chief Kaan Okumuş, who have supported us since the beginning to realize the project, for their support.

 

Türkiye’den Global İş Çıkarmanın Mutluluğu…

Pirelli’nin içinden ayrılan Prometeon şirketi ile bu sene ilk kez çalışmaya başladık. İlk projemiz lokal intranetin arayüz tasarımı oldu. Bir sayfa tasarım olarak çalışılması istenen projeyi biraz daha detaylı ele almak istedik. Bunu çalışanların şirket içi iletişimi kolaylaştıracak ve çalışanların motivasyonunu arttıracak bir iletişim fırsatı olarak gördük. Bence gerçek farklılaşma burada başlıyor.

Önce, var olan iki sitenin analizlerini tamamladık ve yeni site haritasını uygulamaların kullanım sıklığına göre belirledik. Sonra şirket içi çalıştayla yeni dinamikleri ve içerikleri oluşturduk. Yeni nesil tasarım trendleri ve yarattığımız hikayeyle beraber siteyi tasarladık. Lansman hikayesi ile merak uyandırdıktan sonra yeni siteyi lanse ettik.  2-3 hafta sonra global ofisten bir ekip tanışmak için geldi ve üzerinde uzun süre çalıştığımız projemiz globalde best practice oldu. Bir kez daha gördük ki iş ne olursa olsun gereken özenden çok fazlasını gösterince bir yerlere ulaşıyor, birileri tarafından fark ediliyor. Sonrasında bu projeyi global düzeyde de yapma şansı elde ettik.

Tabii, başından beri projeyi hayata geçirmemize destek olan IK Direktörü Alper Tokalp, IT Direktörü Remzi Ejderoğlu ve IT Şefi Kaan Okumuş liderliğindeki tüm Prometeon ekibine burdan bir kez daha destekleri için teşekkür ederim.

Leave a Comment