NOA Welcomes New Brands in 2019

 In News & Announcements

After we had a dreamy 2018, we made a quick introduction to 2019. Well, what happened in the first month of 2019 at NOA and who did we add to our family?

NIKE Project

We organized a workshop focusing on personalization for Nike’s in-house special digitalization project. We have created an impressive concept by creating the necessary items to reach the target audience of a business, increase its sales and awareness and then we have carried out the internal communication of the brand. For our first collaboration with Nike, we cannot describe the happiness this gives us as a team full of sports enthusiasts.

UNIFREE First Day Concept

We created the “first day in the new office” concept for UNIFREE employees, who moved to their new offices at Istanbul Airport. We shared the excitement of the first day in the new office by supporting the communication project we created with specially designed corporate gifts and motivating activities.

Concept Development for Our New Perfume Brand

We set out to create a new brand by stepping into the world of fragrance that we all are passionate about. We have started to prepare all the details from logo design to corporate identities, with great enthusiasm and drawn our road map for the creative concept of our brand. We can’t wait to keep developing our new brand, which we’ll continue to work heartily for in the coming period.

Sade Beş Denizler Mutfağı

We are excited to make the communication of the project that conveys the forgotten tastes of the Five Seas’ region with Anatolian cuisine in the spotlight. In order to increase the brand awareness, with the strategy created around the values ​​of the world of unique tastes, the communication studies of SADE Beş Denizler Mutfağı is entrusted to us. We are delighted to share this local treasure to more people.

 

Yeni Yılı NOA’da Yeni Markalarla Karşıladık 

2018’de güzel bir yıl geçirdikten sonra 2019’un Ocak ayına da hızlı bir giriş yaptık. Peki, güzel başlayan 2019’un ilk ayında neler yaşadık, ailemize kimleri kattık?

NIKE Projesi

Nike’ın departmanlar arası özel dijitalleşme projesinde kişiselleştirme üzerine odaklanan bir workshop organize ettik. Bir işletmenin hedef kitlesine ulaşması, satışlarını ve bilinirliğini artırması için gerekli doneleri hazırlayarak etkili bir konsept yarattık ve markanın iç iletişim çalışmasını gerçekleştirdik. Nike ile olan ilk iş birliğimizde, spor tutkunu bir ekip olarak yaşadığımız mutluluk tarif edilemez.

UNIFREE İlk Gün Konsepti

İstanbul Havalimanı’nın açılması ile yeni ofislerine taşınan UNIFREE çalışanları için “yeni ofiste ilk gün” konseptini yarattık. Yeni ofislerine taşınan UNIFREE çalışanları için yarattığımız iletişim projesini, motivasyon artırıcı etkinlikler ve özel tasarımlara sahip kurumsal hediyelikler ile destekleyerek yeni ofisteki ilk gün heyecanlarını paylaştık.

Yeni Parfüm Markamız için Konsept Geliştirme

Hepimizin tutku ile bağlı olduğu kokular dünyasına adımımızı atarak yeni bir marka yaratmak için yola çıktık. Logo tasarımından kurumsal kimliğe kadar tüm detayları büyük bir hevesle hazırlamaya başladığımız markamızın yaratıcı konsepti için yol haritamızı çizdik. Önümüzdeki dönemde çalışmalarına hızla devam edeceğimiz yeni markamız için motivasyonumuz oldukça yüksek 🙂


Sade Beş Denizler Mutfağı

Anadolu mutfağını merkezine alan beş denizler bölgesinin unutulmuş tatlarını günümüze aktaran projenin iletişimini yapacak olmak bizi oldukça heyecanlandırıyor. Önümüzdeki dönemde eşsiz lezzetler dünyasının sahip olduğu değerler etrafında oluşturulan strateji ile marka bilinirliğini artırmak üzere, SADE Beş Denizler Mutfağı’nın iletişimi NOA’ya emanet. Bu yerli hazineyi daha çok kişiyle paylaşacak olduğumuz için mutluyuz.

Leave a Comment